Jaké jsou nejčastější metody svařování?

spot_img

Svařování patří k poměrně sofistikovaným činnostem. Je k němu zapotřebí mít patřičné znalosti, um a také potřebné vybavení. Záleží zde na tom, jakou metodou proces svařování probíhá.

Svařování MIG a MAG

Asi vůbec nejčastěji se využívá svařování MIG, potažmo pak obdobné svařování MAG. Jde o ruční variantu, kdy se využívá jako přídavný materiál drát, který je navinutý na cívce. Z ní se drát posouvá do příslušného hořáku zařízení (MIG či MAG). Většinou jsou dráty přímo součástí svařovacích zdrojů, někdy však bývají také zvlášť, kdy pak musí dojít k propojení skrze kabely.

V případě, že se používá pro oxidaci tavného materiálu aktivní plyn, dá se mluvit o tom, že jde o metodu svařování CO2.

Svařování TIG

Preciznějším a náročnějším způsobem spojování jednotlivých materiálů je svařování TIG. V tomto případě se používá wolframová elektroda, která se netaví, dalším prvkem je pak svařenec. Samozřejmě nesmějí chybět ani přídavné materiály. Ty tvoří většinou zhruba metrové dráty.

K samotnému svařování se používá TIG hořák, do níž se netavící wolframová elektroda upevňuje, a to prakticky v libovolných polohách. Zabránění oxidace je v tomto systému zajištěno proudem inertního plynu, v drtivé většině se používá argon.

Zásady bezpečného svařování

Ať už provádíte svařování CO2, potažmo pak svařování TIG, MAG/MIG, je vždy nutné dbát na bezpečnost při práci. V základní výbavě svářeče by nikdy neměly chybět ochranné žáruvzdorné rukavice, které nepoškodí případné odlétající jiskry. Vzhledem k tomu, že při konvenčním stylu svařování vzniká ostré světlo, je dále nutné chránit zrak. Pro tyto účely je ideální nosit speciální svářečskou kuklu. V současnosti jsou ve specializovaných obchodech již běžně k dostání samostmívací kukly, jejichž zorník se automaticky ztmavuje dle intenzity záření během svařování.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora