Kam vyhodit staré pneumatiky?

spot_img

Pneumatiky často vidíme pohozené v příkopu, na poli či dokonce uprostřed lesa. Každému je asi jasné, že pneumatiky do přírody opravdu nepatří. Víte ale, kam vyhodit ojeté pneu? Připravili jsme pro vás článek, který vám poradí, jak se rychle, jednoduše a ekologicky zbavit starých pneumatik. A navíc za jejich likvidaci nezaplatíte ani korunu!

Kam patří staré či ojeté pneumatiky? Do přírody určitě ne!

Většina řidičů zpozorní, když kupuje nové pneumatiky nebo se blíží zákonný termín pro přezutí na zimní gumy. Mám koupit pneumatiky 165 70 R14, nebo se na můj vůz hodí rozměr 195 65 R15?  Mám ještě dostatečnou hloubku dezénu? Na kolik mám nafoukat pneumatiky, když naložím auto na maximum? Tyto otázky si klade většina řidičů. Lidé ale často neřeší, kam vyhodit prasklou pneumatiku či jak naložit se starými pneumatikami.

Žádná pneumatika není nesmrtelná a jakmile nám doslouží, měli bychom se sami sebe zeptat, jak ji vyhodit. Pneumatiky nepatří do nejen do přírody, ale dokonce ani do popelnice. Co kontejner na plasty? Samá voda. Likvidace pneumatik je totiž poměrně náročný proces, který však má z dlouhodobého hlediska určitě smysl.

V ČR mají všichni výrobci a prodejci pneu povinnost zřídit místo zpětného odběru pneumatik. Od dubna 2016 spadají pneumatiky mezi odpad, pro který platí kolektivní systém zpětného odběru. A věděli jste, že cena za likvidaci pneumatiky je započítaná v jejich pořizovací ceně? Za odevzdání pneumatik na těchto sběrných místech tedy neplatíte.

Jaký je další osud vaší staré pneumatiky?

Recyklace pneumatik v ČR dosahuje výborné úrovně a pneumatiky jsou zpracovávány jak materiálově, tak energeticky.

Z hlediska materiálů použitých při výrobě pneu je můžeme rozdělit na ocelové kostry, textil a gumy. Ocelové kostry se používají v hutním průmyslu, textil se používá např. do izolačních desek guma se zpracuje do formy granulátu, ze kterého se vyrábí např. tlumící podlaha na workoutovém či dětském hřišti. Může se vám tedy stát, že na hřišti z vašich starých pneu budou za pár let cvičit vaše děti.

Existují také sofistikovaná zařízení na energetické zpracování pneumatik. Pneumatiky tak mohou být např. vysoce efektivním palivem pro elektrárnu či cementárnu. Tato zařízení samozřejmě podléhají pravidelným kontrolám a musí mít povolení České inspekce životního prostředí. Ta kontroluje systém spalování a hladinu emisí.

Previous article
Next article
Vysočina a její krásy nadchnou každého – pro letní dovolenou je jako stvořená
- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora