Víte, proč se ženám v investování tak daří?

spot_img


Už dávno neplatí, že muž spravuje peníze a žena domácnost. Dnešní doba se nese ve znamení rovnoprávnosti, a to po všech stránkách. Partneři si doma spravedlivě dělí péči o chod domácnosti, oba chodí do práce… a oba investují. Nevěříte?

Jak vypadá žena – investorka?

Pokud od genderové rovnoprávnosti na malý moment odhlédneme, musíme říci, že ženy jsou skutečně všestranné. Člověk mívá často dojem, že zvládají úplně všechno – od vaření, praní a údržby rodinné pohody, což bývala vždycky jejich doména, přes kdysi čistě „mužské“ záležitosti: ženy se zajímají o světové dění, politiku i finance.

Kdo se začne o svět financí zajímat, dříve či později se nutně dostane k otázce investování. U žen tomu není jinak. Lze ovšem vysledovat, jestli se ženy – investorky chovají jinak než jejich mužské protějšky? A najdeme mezi nimi vůbec nějaké rozdíly?

Podle průzkumů přibývá žen, které se pustí do investičních vod, především v poslední době. Je totiž pravda, že nejistá doba začíná doléhat na všechny. Hranice pro důchodový věk se neustále posouvá, ve světě panuje na řadě míst neklid, který potom jako kamínek hozený do vody ovlivňuje vlnkami širší a širší okolí. Není proto divu, že se ženy čím dál tím častěji rozhodnou, že je načase přejít z finančního chaosu k prosperitě.

Jaký styl ženy volí?

Většině žen jsou společné dvě základní charakteristiky: jsou spíše opatrné a rozvážné a bohužel také nesebevědomé.

Ženy obecně volí konzervativnější přístup, který s sebou ale zároveň nese obrovskou výhodu – menší riziko ztráty peněz. Nezřídka dochází k tomu, že se jim daří podobně dobře jako investorům mužského pohlaví, kteří s investičním trhem častěji „soupeří“ a ve výsledku o velkou část investovaných prostředků přijdou kvůli neuváženému a riskantnímu rozhodnutí.

Pro ženy je klíčová stabilita jejich portfolia; důležitý je z jejich pohledu jistý výnos. Často neinvestují příliš vysoké částky, ale zato se investicím věnují pravidelně. Inu, jak se říká, pomalu nejdál dojdeš. Ukazuje se, že takovýto přístup se vyplácí, i kdybychom investovali jen pár stokorun měsíčně. Pravidelnost se zkrátka nevyplatí podceňovat.

Horší zprávou je, že si české ženy moc nevěří. Podle průzkumů považují své znalosti v oblasti financí za průměrné, ba dokonce podprůměrné. Není proto žádným velkým překvapením, že se častěji obrací o pomoc na finanční poradce, zatímco muži se nebojí jednat na vlastní pěst, využívat nejrůznější aplikace a zkoušet nové trendy.

Jak velké částky ženy investují?

Smutnou realitou nadále zůstává, že spousta žen i přes svou kvalifikaci pobírá nižší plat než muži na stejných pozicích. Mají tudíž většinou také menší úspory – mnoho z nich může měsíčně odložit na spoření nebo investování maximálně pět tisíc korun, často ani to ne. Řada žen je dokonce zcela bez úspor a některým nezbývá než sáhnout k půjčkám, například https://proficredit.cz/kratkodoba-pujcka.

Jsou ovšem i ženy, kterým se spoření daří, a mají tu možnost nechat své peníze vydělávat prostřednictvím investic. Investují v průměru asi dvacet tisíc ročně (což je o třicet tisíc méně než průměrný investor – muž) a své portfolio se snaží pečlivě diverzifikovat, většinou po poradě s nějakým odborníkem.

Do čeho ženy investují?

Zajímavostí je, že ženy věří finančním poradcům až třikrát častěji než muži. Vyhledávají především investice s nižším rizikem a vysokou likviditou. Řada z nich investuje do likvidních aktiv, díky nimž mají jistotu, že pokud bude potřeba, své peníze budou mít kdykoli k dispozici bez zbytečného čekání – tento problém souvisí s tím, že se jim bohužel často nedaří vytvářet dostatečný finanční „polštář“ kvůli nižším příjmům.

Ženy jsou také ohleduplnější ke svému okolí – investice vybírají častěji než muži na základě toho, jaký mají nebo mohou mít dopad na životní prostředí a společnost.

Nesmíme opomenout zmínit, že ženy myslí v rámci investování na své děti, takže častěji než muži volí spořicí účty, aby je zabezpečily do budoucna. Podobně jako muži si hodně oblíbily podílové fondy, ale také různé komodity, akcie a dluhopisy.

Jak se daří českým investorkám?

České ženy nezůstávají pozadu. Do světa investic se odvážila už skoro polovina Češek, tedy jen o sedm procent méně, než jaký je počet investorů mužů. Pokud bychom to měli trochu víc přiblížit, investuje každý čtvrtý Čech a každá šestá Češka, což vůbec není špatné. Z toho osmdesát procent žen investuje pravidelně.

Potěšující je, že mezi investorkami je velký podíl mladých žen – jejich průměrný věk se neustále snižuje. Jen za posledních pět let narostl podíl investorek do čtyřiceti čtyř let o krásných deset procent. A podle odborníků počet mladých investujících žen nadále poroste.

Jsou v investování lepší ženy nebo muži?

Otázka, která nemá jednoznačnou a jednoduchou odpověď. Zatímco ženy jsou opatrnější a sázejí spíše na jistotu, mužům se občas zadaří sázka na divokou kartu. Samozřejmě v obou táborech najdeme výjimky. Svět investorů a investorek je vcelku vyvážený, třebaže se liší přístupem.

Důležité je, že ženy přestávají v investování vidět neznámého děsivého strašáka a že do světa financí a investic vnášejí nové přístupy i názory. Vyšší finanční gramotnost rodičů s sebou nese lepší přístup ke spravování financí, který posléze rodiče předají dětem.

Jedině tak se děti mohou naučit, jak své finance rozumně spravovat a pracovat s nimi tak, aby jim maximálně sloužily. A pokud uvidí, že investuje nejen tatínek, ale také maminka, budou mít o důvod víc začít se o peníze a jejich fungování zajímat.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora