Co je kryptoměna?

spot_img

Drtivá většina populace má o kryptoměnách alespoň minimální povědomí. Už i menší děti, které mají kolem 10 let, se díky brouzdání po internetu s tímto pojmem setkávají a s rodiči řeší, oč se vlastně jedná. Umíte však „na první dobrou“ srozumitelně vysvětlit, co je kryptoměna? Víte vy sami, oč se přesně jedná, a víte, proč se kryptoměnami tolik lidí zabývá?

Kryptoměny a jejich popularita

Kryptoměny jsou digitální peníze. Popsat je můžeme jako virtuální měny, které jsou zcela digitální.

Jsou řízeny za pomoci decentralizované sítě, což znamená, že nejsou spravovány centrální autoritou, jako jsou banky nebo vlády. Jsou řízeny kolektivně a fungují na principu blockchainu. Blockchain si můžeme představit jako decentralizovanou databázi, která uchovává informace o jednotlivých všech transakcích. Je naprogramován tak, aby se před každou transakcí podíval na všechny předchozí transakce a nedošlo tak k neoprávněným transakcím.

Výhody digi měn jsou velké. Kromě toho, že nejsou sledované a vlastník měny je tak anonymní, nikdo nemá přehled o jeho výši kryptoměn, za výhody lez považovat i rychlost transakcí, nízké poplatky, bezpečnost.

Využití kryptoměn

Digitální měny lze použít k nákupu zboží, služeb, ale často ji volí investoři i jako přínosnou investici.

Hodnota kryptoměn

Od ostatních klasických měn se liší v tom, že nejsou regulovány vládou nebo bankami, jsou méně náchylné k manipulaci a korupci. To ale znamená, že jsou digitální měny do jisté míry volatilní, tedy jejich hodnota může kolísat.

Negativa kryptoměn

Většina věcí a služeb má i nějakou tu nevýhodu. Tak je tomu i u kryptoměn. Vzhledem k tomu, že nejsou regulovány, existuje vysoká míra rizika, že by mohly být zneužity k nezákonným účelům. Např. k praní špinavých peněz či obcházení daní. Kromě toho nelze trh s kryptoměnami dobře předvídat, podobně, jako je tomu s akciemi na akciovém trhu.

Než do kryptoměny investujete, udělejte si kvalitní průzkum. Nakupujte na ověřeném místě, jako např. u FreeCoin. Nikdy však neinvestujte všechny peníze, které máte bokem. Vždy je nutné ponechat si rezervu na výdaje, které máte, nebo má vaše rodina, na alespoň půl roku.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora