Řešíte na konci měsíce každou korunu, ale zároveň se vám ježí vlasy hrůzou, sotva zaslechnete slovo „šetřit“? Šetřit ovšem nemusí nutně znamenat nějaké radikální nebo dokonce nepříjemné snižování životního standardu. Pojďme se v dnešním článku podívat, jak na to, aby šetření nebolelo.
Začněte pěkně od začátku
Abyste mohli efektivně začít šetřit, je potřeba na to jít takzvaně „od lesa“. Není třeba vrhat se hned do drastických opatření a utahování opasků. Začněte zvolna – a to tím, že se posadíte nad papír nebo nad jeho elektronickou verzi a sepíšete své výdaje.
Tenhle krok je důležitý nejen pro rodiny, kde se přehled o výdajích udržuje o něco obtížněji, ale vyplatí se i jednotlivcům. Mnohdy totiž máme pocit, že téměř neutrácíme, a přece se pak nestačíme divit, kam jen všechny ty peníze z účtu mizí. Není ani nutné čekat na začátek kalendářního měsíce – jednoduše si řekněte „teď“ a začněte zapisovat.
Zapisujte doopravdy úplně všechno, i když jde o „drobné“. Pár korun za kávu cestou do práce, o něco dražší oběd v kantýně nebo třeba balení žvýkaček na benzínce se dovedou nasčítat do překvapivých částek.
Nevynechejte ani částky, které vám z účtu odcházejí pravidelně – sem patří nejen nájem a platby za energie, ale také například splátky nejrůznějších půjček, ať už je to hypotéka nebo rychlá půjčka, účty za telefon a internet nebo třeba parkovné v rámci firemního parkoviště.
Pokud máte pocit, že byste dříve nebo později zapomněli nějakou z položek zapsat, zkuste třeba aplikace určené pro zápis výdajů a příjmů přímo pro tyto účely. Na trhu určitě najdete i verze, které jsou zcela zdarma. Můžete si je propojit přímo s bankovním účtem, pokud platíte vždycky kartou, a jednotlivé útraty se vám propíšou přímo do přehledové aplikace.
Na druhou stranu však nezapomínejte na opatrnost, pokud už nějaké aplikaci svěřujete tak citlivé informace, a vždy si ji předem důkladně prověřte prostřednictvím nezávislých recenzí.
Sestavte si rozpočet
Přehled o svých příjmech a výdajích už jste si sestavili – tušíte tedy vcelku přesně, jak na tom doopravdy jste. Dalším krokem je určit, kolik peněz utratíte a jakou částku se pokusíte začít spořit.
Pokud tápete, zkuste uplatnit jednoduché pravidlo 50–30–20. Polovina vašich příjmů by měla stačit na nutné výdaje (nájem, jídlo atd.), třetinu můžeme odložit na nákup věcí, které nám udělají radost, a zhruba pětina by měla jít právě na úspory. Jestliže jste s penězi tak trošičku na štíru, rozhodně stojí za to ukládat na spoření (a samozřejmě případné investování) co největší částku, abyste vytvořili dostatečný finanční polštář pro všechny nečekané případy.
V rámci rozpočtu také nezapomeňte na dlouhodobé smlouvy, které by možná stálo za to přehodnotit a prozkoumat, jestli neexistuje levnější alternativa. Sem spadají účty za telefon, životní pojištění, ale nebojte se ověřit také jiné poskytovatele internetu, zjistit, jestli v případě dojíždění do práce nebude levnější dlouhodobější jízdenka na MHD nebo jestli využíváte všechna předplatné, která platíte.
Do rozpočtu zahrňte také své cíle: Chcete si jednoho dne pořídit vlastní bydlení? Rádi byste si dopřáli luxusní dovolenou? Nic není nemožné, ale když si vytyčíte trasu kousek po kousku, půjde to líp. Kratších cílů se nám dosahuje mnohem lépe než těch, které působí na první pohled zcela nedosažitelně.
Nakupujte chytře
Když už bude potřeba něco většího a dražšího nakoupit, nekupujte hned první věc, která vás upoutá. Kromě dobré reklamy prověřte poměr cena-výkon. Ne všechno, co je levné, se v dlouhodobějším horizontu vyplatí, ale zároveň není potřeba kupovat předraženou televizi, pokud najdete levnější a prověřenou značku s naprosto identickými parametry.
Jestli nakupujete dražší položky častěji, zkuste se pokaždé zamyslet, jestli dané věci skutečně potřebujete. Počkejte vždycky alespoň tři dny, a teprve pak promyslete, jestli po věci skutečně toužíte a jestli ji musíte mít hned teď.
Máte-li už otevřenou například stránku https://razdvapujcka.cz/pujcka-online jen proto, abyste modernizovali už tak štědře dimenzovaný LED televizor, na moment se zastavte a všechno to ještě promyslete. Nebude lepší, když televize ještě chvilku počká?
Nemá cenu trápit se
Výborné je už jen to, že jste se rozhodli svou finanční situaci vylepšit. Na začátku je dobré to „nepřepálit“ a nenakládat si víc, než je nutné – člověka to zkrátka brzy přestane bavit a sám začne podvědomě vymýšlet způsoby, jak obejít pravidla, která si původně sám nastavil.
Postupujte raději po menších krůčcích, peníze, které chcete šetřit a následně třeba také investovat, odkládejte hned potom, co výplata dorazí na účet, a stanovte si podmínku, že tyhle finance budou nedotknutelné.
Zrevidujte všechno, co každý měsíc pravidelně kupujete, a poohlédněte se po levnějších, ale stejně kvalitních variantách. Místo jídla z restaurace si občas doma uvařte ze surovin, které vlastnoručně vyberete na trhu, kupte si kvalitní kávu, která vám pomůže nahradit drahou kupovanou po cestě do práce a z práce, po značkovém oblečení (pokud na značce trváte) se poohlédněte na bazarech, kde ho lidé častokrát prodávají pouze vyzkoušené a za zlomek původní ceny.
A nezapomeňte se pochválit za každý týden, kdy se vám podaří váš finanční plán dodržet. Postupně pracujte na své finanční gramotnosti a kdo ví, třeba se časem pustíte také do investičních vod a z povinnosti se stane celoživotní koníček.